داروخانه دکترمحمدی
 
اطلاعات كاربردي برخي از داروها و شيمي
دریافت کد قفل کلیک راست

این دارو  به شکل قرص های ۵ و۱۰ میلی گرمی وجود دارد.

مکانیسم اثر و فارماکولوژی :

لکوترین ها مواد شیمیایی هستند که از سلولهایی از جمله ائوزینوفیلها و ماست سل ها آزاد می شوند . این مواد، در پاتوفیزیولوژی آسم و رینیت آلرژیک دخیل هستند.در آسم ، لکوترین ها موجب اثراتی چون ِادم   مجاری هوایی،انقباض عضلات صاف برونش و واکنشهای التهابی میشوند.

در رینیت آلرژیک، لکوترینها بعد از اصابت آلرژنها، از موکوس بینی آزاد شده و واکنشهای مربوطه مثل احتقان بینی و.... راسبب می شوند.

مونته لوکاست ترکیبی خوراکی است که با تمایل بالاو بطور انتخابی به گیرنده های LT1   پیوند شده     ( بدون تاثیر روی گیرنده های مهم موجود در راههای هوایی شامل پروستانوئید و کولینرژیک و بتاآدرنرژیک) و اعمال فیزیولوژیک لکوترین D4    ورسپتورهای CYSLT را مهار میکند بدون اینکه اثر آگونیستی  داشته باشند.

فارماکوکینتیک:

مونته لوکاست به سرعت از راه خوراکی جذب شده و بعد از 3-4 ساعت به حداکثر غلظت در خون می رسد. مقدار جذب آن با غذا چندان تحت تاثیر قرار نمیگیرد. قرص جویدنی آن بعد از 2-5/2  ساعت در خون به حداکثر غلظت می رسد.به میزان 99%  با پروتئینهای پلاسما پیوند می شود . قسمت اعظم آن توسط سیتوکرومهای  P450 3A4  , 2C9    متابولیزه می شود.

تداخل دارویی:

فنوباربیتال ، ممکن است سطح خونی مونته لوکاست را تا 40% کاهش دهد.

 اگرچه مونته لوکاست درinvitro   یک  مهارکننده قوی 2c8  p450    است ، اما در مصرف همزمان با روزیگلیتازون ( که مشخصاً توسط آنزیم فوق متابولیزه میشود) تاثیری روی غلظت خونی این دارو نگذاشته ، بنابراین به احتمال زیاد در invivo  مونته لوکاست p450  2c8    را مهار نمیکند.

با اینکه مونته لوکاست بطور روتین همزمان با دیگر داروهای درمان و پیشگیری از آسم به کار میرود، ولی تا کنون مطالعات تداخل خاصی را بین مونته لوکاست بااین داروها و نیز (تئوفیلین – پردنیزولو ن یا کنتراسپتیوها – ترفنادین – دیگوکسین و وارفارین) نشان نداده اند. فنوباربیتال سطح سرمی   مونته لوکاست را 40% کاهش میدهد اما نیاز به تنظیم دوز مونته لوکاست نیست.

این دارو در بارداری جزء گروه B است و در شیردهی نیز مشکل عمده ای ندارد.

موارد مصرف:

— پروفیلاکسی و درمان طولانی مدت آسم در بزرگسالان و بیماران کودک 12  ماهه و بالاتر.

— جلوگیری از اسپاسم برونش ناشی از ورزش در بیماران 15 ساله به بالا.

— تسکین علائم رینیت آلرژیک(رینیت آلرژیک فصلی در بزرگسالان و بیماران کودک 2 سال به بالا) و رینیت آلرژیک  پایدار در بزرگسالان و بیماران کودک 6 ماهه و بالاتر.

منع مصرف:

حساسیت به هر کدام از محتویات دارو.

احتیاطات و اطلاعات برای بیمار:

مونته لوکاست در حمله حاد آسم و نیز آسم ناشی از ورزش مصرف ندارد. بنابراین بیمار باید به اقلام دارویی یا تجهیزات اورژانسی در موقع حمله آسم مجهز باشد.اما درمان با مونته لوکاست در طول درگیری با آسم ادامه می یابد. بتاآگونیست های سریع اثر ( اسپری سالبوتامول) باید حتماً در دسترس باشند.

— باید توجه داشت که درمان آسم مزمن با مونته لوکاست

 ممکن است نتواند حتماً از دوره های حاد ناشی از ورزش جلوگیری کند.

 در مواقعی که پزشک قصد کاهش دوز یا قطع تدریجی کورتیکوستروئید ها را دارد مونته لوکاست نباید به هیچ وجه بعنوان  جایگزین به کار رود.

— بیمارانی که آسپیرین یا NSAID  مصرف میکنند باید در زمان مصرف مونته لوکاست از مصرف آن داروها پرهیز کنند.

—باید به بیمار گفته شود که طبق تجویزپزشک ، همانطور که در هنگام شدت بیماری دارو را استفاده می کند، در مواقع فاقد علامت نیز آن را مصرف کند.

— بیمار باید آگاه باشد که در حین مصرف مونته لوکاست ، اگر نیاز بیمار به برونکودیلاتورهای کوتاه اثر بیشتر از حد معمول شد و یا اینکه تعداد استنشاقهای آن بیشتر از ماکزیمم تجویز روزانه شود به مراقبتهای پزشکی نیازدارد .

— به بیمار باید آموزش داده شود که دوزمونته لوکاست یا هر داروی ضد آسم را سرخود کاهش نداده یا مصرف آنرا متوقف نکند مگر با تجویز پزشک.

بیماران مبتلا به فنیل کتونوری در مورد مصرف قرصهای مکیدنی باید به پزشک اطلاع دهند.

 

عوارض جانبی :

 عوارض جانبی مونته لوکاست حداکثر به زیر 1% بیماران مصرف کننده این دارو محدود می شود. و عمدتاً شامل درد شکمی – سوء هاضمه – سردرد – دندان درد – افزایش AST  و ALT  تب- گاستروآنتریت- سرفه و راش جلدی است. 

دوز و نحوه تجویز :

بزرگسالان بالای 15 سال :  10 میلی گرم خوراکی هر روز غروب .

کودکان 6-14 سال : 5 میلی گرم جویدنی هر روز غروب.

 کودکان 2-5  سال: 4 میلی گرم جویدنی هر روز غروب .

کودکان 6-23 ماه : یک پاکت گرانول 4 گرمی هر روز غروب.

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۹ توسط دکتر محمدي
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : يوني كلوب  
قالب وبلاگ